top of page
2_edited.jpg
Plan wyprawy
logo.PNG
2_edited.jpg

1 Dzień – Wylot

Wylot z Warszawy do Hanoi ok. godz. 17.00.

 

2 Dzień – Przylot

Przylot do Hanoi ok. godz. 14.00. Zwiedzanie starego miasta i świątyni Ngọc Sơn, położonej na Jeziorze Zwróconego Miecza (Hồ Hoàn Kiếm).

 

3 Dzień – Hà Nội

Zwiedzanie miasta, w tym Świątyni Literatury (Văn Miếu) – pierwszego wietnamskiego uniwersytetu, Pagody Trấn Quốc – najstarszej w Hà Nội świątyni buddyjskiej oraz udział w spektaklu Wodnego Teatru Lalek (Múa rối nước) – najbardziej charakterystycznego dla Wietnamu gatunku sztuki ludowej. Wieczorem podróż do Sapa nocnym pociągiem.

 

4-6 Dzień – Sapa

Wizyty we wioskach mniejszości etnicznych północnego Wietnamu, m. in. grupy Hmong, Czerwonych Dao czy ludu Tày. Zbieranie materiałów na temat sytuacji mniejszości etnicznych, ich tradycji i zwyczajów. Wieczorem 6. dnia wyprawy powrót nocnym autobusem do Hà Nội.

 

7 Dzień – Hà Nội

Zwiedzanie miejsc związanych z narodowym bohaterem Wietnamu Hồ Chí Minhem, tj. Mauzoleum HCM i znajdującego się w jego sąsiedztwie muzeum, pałacu prezydenckiego oraz domu na palach, gdzie mieszkał Wujaszek Hồ. Wizyta w więzieniu Hoả Lò, gdzie w czasach kolonialnych przetrzymywano wietnamskich rewolucjonistów, a w czasach wojny wietnamskiej zestrzelonych amerykańskich pilotów.

 

8-9 Dzień – Park Narodowy Ba Bể

Podróż do jednego z najbardziej znanych parków narodowych, gdzie znajduje się największe naturalne jezioro w Wietnamie. Wizyty w okolicznych wioskach, które zamieszkiwane są przez przedstawicieli mniejszości Tày, Dao i Nùng.

 

10-11 Dzień – Ninh Bình

Zwiedzanie kompleksu krajobrazowego Tràng An (zwanego często zatoką Hạ Long na lądzie), znajdującego się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wizyta obejmie pobyt w starożytnej stolicy Wietnamu - Hoa Lư, spływ wietnamską łódką w górzystym rejonie Tam Cốc – Bích Động, zwiedzanie buddyjskich pagód położnych wysoko w górach oraz świątyni Bái Đính.

 

12 Dzień – Hà Nội

Spotkania z badaczami i ekspertami Wietnamskiej Akademii Nauk Społecznych, Akademii Dyplomatycznej Wietnamu, Uniwersytetu Nauk Społecznych i Humanistycznych Wietnamskiego Uniwersytetu Narodowego. Rozmowy będą poruszały tematykę polityki zagranicznej Wietnamu, ze szczególnym uwzględnieniem relacji z Polską i Unią Europejską, a także wpływu pandemii na kondycję gospodarczo-polityczną Wietnamu.

 

13-15 Dzień – zatoka Hạ Long

Rejs po zatoce, gdzie znajduje się ok. 2 000 wapiennych skał i wysp. Spływ kajakowy połączony z wizytą w „pływających wioskach”, zamieszkanych przez społeczność wietnamskich rybaków oraz eksplorowanie jaskini Sửng Sốt.

16 Dzień – Hà Nội

Zwiedzanie i zbieranie materiałów w Narodowym Muzeum Historii Wietnamu oraz Muzeum Etnograficznym. Wieczorem wyjazd do Huế, nocleg w nocnym autobusie

 

17-18 Dzień – Huế

Przyjazd wczesnym rankiem do dawnej, cesarskiej stolicy Wietnamu. Zwiedzanie cytadeli i cesarskiego miasta, grobowców cesarzy Wietnamu Minh Mạnga, Khải Địnha i Tự Đứca oraz wizyta w pagodzie Thiên Mụ. Wyjazd w okolice Strefy Zdemilitaryzowanej, oddzielającej dawniej Wietnam Północny od Południowego.

 

19-20 Dzień - Đà Nẵng

Przyjazd wczesnym rankiem do miasta. Podróż na Małpią Górę (Núi Sơn Trà) i zwiedzanie położonej na niej pagody Linh Ứng. Wizyta w rybackiej wiosce Mân Thái oraz spacer po Złotym Moście (Cầu Vàng).

 

21-24 Dzień – Hội An

Przyjazd w godzinach południowych do kluczowego niegdyś portu w całej Azji Południowo-Wschodniej. Zwiedzanie starego miasta, w tym pagody na Moście Japońskim (Chùa Cầu), sal zgromadzeń chińskich społeczności, świątyni i pagód położonych w okolicy. Jednodniowa podróż do Mỹ Sơn, kompleksu świątyń hinduistycznych, dawnego sanktuarium Czamów. Zbieranie materiałów dotyczących tej mniejszości i istniejącego kiedyś Królestwa Czampa oraz informacji na temat Kazimierza Kwiatkowskiego, polskiego architekta, który kierował pracami konserwatorskimi w centralnym Wietnamie. 24. dnia pobytu wieczorna podróż nocnym autobusem do kolejnego celu na mapie, jakim jest Miasto Hồ Chí Minha.

 

25-27 Dzień – Hồ Chí Minh

Przyjazd wczesnym rankiem do dawnego Sajgonu, byłej stolicy Południowego Wietnamu. Zwiedzanie takich miejsc związany z wojną wietnamską jak Muzeum Pozostałości Wojennych oraz Pałacu Zjednoczenia. Jednodniowa podróż do kompleksu podziemnych tuneli Củ Chi, gdzie ukrywali się członkowie komunistycznej partyzantki, oraz pobyt Tây Ninh, głównym ośrodku kultu i centrum Kaodaizmu. Planowane jest również zwiedzanie Jadeitowej Pagody (Ngọc Hoàng) oraz pagód Xá Lợi i Giác Lâm.

 

28 Dzień - Hồ Chí Minh/ Hà Nội

W godzinach popołudniowych lot liniami VietJet do stolicy Wietnamu oraz zakupy na nocnym rynku.

 

29 Dzień - Hà Nội

Wizyta na Lotte Tower, skąd można podziwiać panoramę Hà Nội, zwiedzanie Muzeum Wietnamskich Kobiet i Muzeum Historii Wojskowości Wietnamu. Ostatnie zakupy i spacer po starym mieście.

 

30 Dzień – Powrót 

Lot powrotny z Hà Nội do Warszawy ok. godz. 19.00, przylot do Polski dnia następnego.

 

bottom of page